KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Etsning 4003251
nr 400 3251
Etsning
1908, Stadsmotiv, 29 x 20, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
måndag 13 mars 2006
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods